اگر مشکل به‌هم‌ریختگی فونت، کلمات و متن را در ورد (Word) دارید، حتماً مطلب زیر را مطالعه نمایید!

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در هنگام باز کردن فایل ورد با یک متن به‌هم‌ریخته و به‌هم‌چسبیده مواجه شوید. یا فایل وردی را برای دیگران ارسال کنید و آن‌ها با یک متن به‌هم‌ریخته و به‌هم‌چسبیده روبه‌رو شوند. در ادامه این مطلب به رفع این مشکل پرداخته شده است.

1. بهم چسبیدگی کلمات و حروف در ورد (Word)

اصلاح به‌هم‌چسبیدگی کلمات و حروف در ورد به صورت دستی کار زمان‌بری است که بیشتر این مشکل در نسخه 2007 ورد مشاهده می‌شود و عموماً زمانی رخ می‌دهد که یک فایل ایجاد شده در نسخه‌های بالاتر را در این نسخه باز شود.

برای رفع به‌هم‌چسبیدن حروف فارسی در ورد، ابتدا سندی را که دارای این مشکل است را باز نموده و بر روی دکمه office (که به صورت لوگوی Microsoft و در ورژن‌های بالای ورد با عنوان File قرار دارد) که در قسمت چپ بالای پنجره ورد قرار دارد کلیک کنید.

در پنجره باز شده بر روی گزینه Word Options (که در ورژن‌های بالاتر Options است) کلیک نمایید تا پنجره Word Options باز شود.

بر روی تب proofing از سمت راست پنجره بازشده، کلیک نموده و بخش When correcting spelling and grammar in Word را پیدا کنید. سپس تمام گزینه‌های موجود در این قسمت را غیرفعال و در نهایت بر روی OK کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شود.

رفع مشکل به‌هم‌ریختگی و به‌هم‌چسبیدگی متن در ورد word

 

اگر به یک ابزار خوب برای ویرایش و ویراستاری متون فارسی نیاز دارید حتما افزونه ویراستار ویراست‌من را دانلود کنید!

 

2. جلوگیری از به‌هم‌چسبیدگی کلمات در ورد (Word) ناشی از عدم وجود فونت

گاهی ممکن است به دلیل عدم وجود فونت استفاده شده در سایر رایانه‌ها کلمات به‌هم‌چسبیده شود. برای رفع این مشکل کافیست فایل وردتان را به همراه فونت استفاده شده در سند ارسال کنید تا متن دچار به‌هم‌ریختگی نشود.

برای ارسال فایل ورد به همراه فونت روی تب File کلیک و گزینه Options را انتخاب نمایید.

از بین لیست موجود در سمت چپ پنجره Word Options گزینه Save را انتخاب نمایید. تیک گزینه Embed fonts in the file را بزنید.

رفع مشکل به‌هم‌ریختگی و به‌هم‌چسبیدگی متن در ورد word

 

گفتن این نکته حائز اهمیت است که با زدن این تیک و ذخیره کردن فایل متنی، حجم فایل افزایش می‌یابد. با زدن تیک‌های دو گزینه زیر Embed fonts in the file از افزایش حجم بیش از حد جلوگیری می‌شود.

 

هر آنچه در تایپ فارسی نیاز دارید در افزونه ویراستار ویراست‌من دنبال کنید!

 

3. جلوگیری از به‌هم‌چسبیدگی و به‌هم‌خوردگی کلمات با تنظیمات ساده ورد (Word)

برای اینکه متنی که در ورد تایپ می‌کنید به‌هم‌ریخته نباشد کافیست قبل از تایپ کردن برخی از تنظیمات اولیه را انجام دهید.

از تب home قسمت Paragraph تغییرات زیر را متناسب با متن خود انجام دهید.

رفع مشکل به‌هم‌ریختگی و به‌هم‌چسبیدگی متن در ورد word

برای متن‌های فارسی باید چینش متن از راست به چپ باشد که با انتخاب آیکون آیکون پاراگراف icon paragraph ، متن سند راست چین می‌شود.

برای تراز کردن متن می‌توانید از قسمت آیکون چینش متن در پاراگراف برحسب نیازتان استفاده نمایید که از راست به چپ عبارتند از: تراز از طرفین، تراز از سمت راست، تراز وسط و در آخر تراز از سمت چپ (که برای متن انگلیسی بیشتر کاربرد دارد).

در ضمن سعی کنید از در متون فارسی از فونت فارسی استاندارد استفاده نمایید.

 

افزونه ویراست‌من یک ابزار خوب برای ویرایش و ویراستاری متون فارسی که به راحتی در اختیار شماست!

 

4.رفع به‌هم‌چسبیدگی حروف در باز کردن ورد با ورژن قدیمی

در صورتی که علت به‌هم‌چسبیدگی حروف ناشی از فونت نباشد، در هنگام باز کردن فایل ورد در نسخه قدیمی (که تایپ آن توسط ورژن‌های بالای ورد صورت گرفته) باشد، باید زمانی که تایپ می‌کنید تنظیمات زیر را انجام دهید تا  فایل وردی که در نسخه بالای word تایپ و در نسخه قدیمی باز می‌کنید دچار مشکل نشود.

از تب File بر روی گزینه Option کلیک کنید تا پنجره آن باز شود. Advanced را از پنجره word option انتخاب نمایید. گزینه Compatibility Option For را پیدا نموده و از میان منو‌ی کشویی آن گزینه All NewDocuments را انتخاب نمایید. سپس روی OK کلیک کنید. توجه داشته باشید اگر منویی زیر آن باز شد، آن را نیز باز نموده و گزینه Word 2007 Microsoft Office را انتخاب و بر روی OK کلیک کنید.

 

اگر نیاز به آموزش تایپ سریع فارسی دارید مطلب “معرفی 5 سایت آموزش تایپ ده انگشتی و سریع” را مطالعه بفرمایید.