هر آنچه در تایپ فارسی نیاز دارید!

خدمات افزونه ویراستمن

ویراستار فارسی ویراست‌من

ویراستار ویراست‌من ابزار جامع و تخصصی تولید و ویرایش متون فارسی است. ویراستار فارسی ویراست‌من متن‌ها را بر اساس «دستور خط» و «فرهنگ املایی» مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی بررسی می‌کند و نویسه‌های متن را با استاندارد مطابقت می‌دهد.

این محصول که به صورت یک پلاگین برای CKEditor و Word ارائه می‌شود، از طریق اتصال به سرور ویراست‌من متن فارسی موردنظر را استانداردسازی، خطایابی، و ویرایش می‌نماید. برخی از فعالیت‌های این ابزار به صورت کاملاً خودکار و برخی دیگر با انتخاب کاربر می‌تواند خودکار یا محاوره‌ای انجام شود.

با توجه به نوع معماری محصول، به سادگی می‌تواند بر روی ویرایشگرهایی که در سامانه‌های مختلف مانند اتوماسیون اداری استفاده شده‌اند نصب گردد. بنابراین به‌کارگیری این ابزار در ویرایشگرهای سامانه‌های اتوماسیون اداری، ایمیل‌های سازمانی، و هرگونه برنامه کاربردی که در آن بحث محتوای فارسی مطرح باشد، قابلیت خطایابی املایی، پیشنهاد کلمات جایگزین، و استانداردسازی متن را اضافه می‌کند.

برخی از ویژگی‌های برجسته ویراستار فارسی ویراست‌من عبارت‌اند از:

  • اصلاح خط الرسم بر اساس آیین نگارش فارسی و استانداردسازی نگارشی؛ مانند: رعایت فاصله، نیم‌فاصله، یکسان‌سازی کد کاراکترهایی چون”ی” و “ک”، فاصله‌گذاری مناسب بین علائم نگارشی و حروف،….
  • استاندارد کردن اعداد: شامل فارسی‌سازی آن‌ها در صورت نیاز، پیشنهاد جداسازی ۳ رقم ۳ رقم، پیشنهاد حروفی اعداد، افزودن ریال یا تومان در صورت تشخیص آن به عنوان مبلغ….
  • خطایابی املایی با دقت 99% کلماتی را که از نظر املایی اشتباه تایپ شده‌اند مشخص می‌کند.
  • پیشنهاد کلمات درست برای خطاهای تشخیص داده شده: لیستی از کلمات جهت جایگزینی پیشنهاد داده می‌شود.
  • در 97% موارد گزینه درست در بین پیشنهادات وجود دارد و در 92% موارد گزینه درست همان پیشنهاد اول است.
  • تشخیص خطاهای نحوی: تعداد محدودی از خطاهای نحوی توسط این سامانه تشخیص داده می‌شود. مثلاً ترتیب نادرست ضمایر
  • تشخیص خطاهای معنایی: مثلاً تشخیص خطای کلمه “شارجه” (با آنکه شارجه یک کلمه درست است) در عبارت “وزیر امور شارجه” و پیشنهاد کلمه”خارجه”
  • پیشنهاد کلمه بعدی: مثلاً با تایپ عبارت “نمایندگی جم” عبارت “نمایندگی جمهوری اسلامی” پیشنهاد داده شود که با زدن دکمه اینتر انتخاب می‌شود (البته این امکان در حال حاضر در نسخه قرارCKEditor دارد).
  • استانداردسازی تمام کاراکتر‌های متن: اصلاح انواع حرف “ک”، اصلاح انواع حرف “ی”، تبدیل ارقام عربی به معادل فارسی، اصلاح نیم‌فاصله، حذف نیم‌فاصله‌ها و فاصله‌های تکراری
  • سفارشی‌سازی: قواعدی که توسط ویراست‌من بررسی می‌شوند را می‌توان از قسمت تنظیمات ویراستار ویراست‌من فعال یا غیرفعال کرد.

و بسیاری از موارد دیگر که می‌تواند کاربر را در نحوه صحیح نگارش یاری دهد.

ویراست‌من، ویراستارِ خوبِ من!